Looduslodja tähevaatlusretk “Universum ja meie”

Sihtrühm: alates II kooliastmest

Retke kestus: 1.5 h

Toimumise aeg: aprill-mai või sept-nov, algus kõige varem tund pärast päikeseloojangut

Retke algus ja lõpp: Tartu Lodjakojas või kesklinnas Sisevete Saatkonnas

Looduslodja retk „Universum ja meie“ sisaldab loodusõpperogrammi, mille käigus otsime vastust küsimustele: Kui suur on universum ja kui väike on meie koduplaneet? Kuidas on universum ehitatud ja kuidas me seda teame? Mida näevad taevas tänapäeva inimesed ja mida nähti vanasti? Kuidas on tähistaevas aidanud inimest ajaloos ja kuidas aitab praegu? Kuidas mõjutab universum Maa loodust? Kuidas mõjutab inimtegevust ilmaruumi praegu ja tulevikus?

Rajuilmaga toimub programmist lodja trümmis, kus maailmaruumi saab uurida spetsiaalse tarkvara abil.

Grupi suurus: kuni 36 in.

Lisainfo: riietuda palume vastavalt ilmale (programm toimub täies mahus õues). Õhtul on jõe peal alati natuke jahedam, kui kaldal, seega selga tasub panna soojad riided.

Ootused õpetajale: tutvustada õpilastele eelnevalt programmi teemat ning asukohta. Võimalusel korrata nähtut/kuuldut koolis. Kaasasoleva õpetaja roll programmis on retkejuhi toetamine suhtlemises õpilastega. Programmi ajal abistab õpetaja üldise korra hoidmisel.

Sisu: Õpperogrammi põhikomponent on laevalaelt toimuv taevavaatlus ja arutelu vahetult tähistaeva all viibides. Enne retke algust selgitatakse õpilastele retke plaani ning turvalisuse ja laeval käitumise reegleid.

Eripärane keskkond – viibimine jõel tasaselt liikuva laeva kõrgel lael, kust näeb kaugele – loob eripärase ja aktiivse meeleolu. Nii on lisaks teadvusele kaasatud ka õpilaste emotsioonid ning uute teadmiste seostamine enda minapildi ja varasemate teadmistega aktiivsem ja püsivam.

Õppeprogramm toetab KIKi Keskkonnateadlikkuse programmi eesmärki: Eesti elanike keskkonnasäästlike tarbimisharjumuste kujundamine ning ökoloogilise tasakaalu tundmaõppimine ning et loodushoid ja loodusest hoolimine algab teadmistest, sest arukas inimene prügi loodusesse ei jäta ja loomadele liiga ei tee.

Meie loodusõppeprogrammide eesmärk on lisaks ülaltoodule pakkuda lastele positiivset elamust vahetus looduses, et soodustada huvi ja armastust looduse ja selles valitsevate põnevate seoste vastu. Kui inimeses on lapsena tekitatud positiivset huvi looduse vastu, siis tahab ja oskab ta sellest hoolida ka oma hilisema täiskasvanuelu kõikidel otsustustasanditel.

Retke maksumus koos õppeprogrammiga:

1.5 h retk 400 eurot.

Seos õppekavaga

II kooliaste:

Maailmaruum

Põhikooli füüsika ainekava:

AATOMI- JA UNIVERSUMIÕPETUS. Galaktika, täht. Päikesesüsteem: planeet, kaaslane, komeet, meteoor. Aastaaegade vaheldumine. Kuu faaside teke.

Kvaliteedimärgis: Programmile on antud kvaliteedimärgis Murakas – “Läbimõeldud programm” (https://www.ekhyhing.ee/tegevused/kvaliteedi-tagamine/kvaliteedimargis)